Centrum Diabetika
  • Etap1
  • Etap1
  • Etap1

Trzy proste kroki do szczupłej sylwetki

Dla kogo Dieta Cambridge

27.05.2011

Bakterie, które nas odchudzą


A wszystko dzięki zmodyfikowanej genetycznie bakterii kwasu mlekowego. Te mikroby to bardzo ważni sprzymierzeńcy naszego zdrowia. Żyją m.in. w jelitach, gdzie ułatwiają trawienie pokarmów oraz chronią przed chorobotwórczymi mikroorganizmami. Każdy z nas nosi w sobie około 2 kg. pożytecznych bakterii. Sporo z nich zawierają produkty mleczne - np. jogurty. To dlatego zaleca się je jeść w dużych ilościach po wszelkich kuracjach antybiotykowych. Te lekarstwa niszczą florę bakteryjną jelit, a nabiał pozwala ją odbudować.
Naukowcy z Irlandii postanowili nieco poprawić pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego. W tym celu wprowadzili do ich DNA, gen odpowiedzialny za produkcję kwasu rumenowego - jednego z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ta wersja, którą produkują zmodyfikowane bakterie ma dobroczynny wpływ na tkankę tłuszczową. Kwas rumenowy przyspiesza spalanie tłuszczów i redukuje tkankę tłuszczową. Co więcej, jego obecność zmniejsza ryzyko nowotworów jelita grubego. Testy na myszach potwierdziły skuteczność zmodyfikowanych bakterii kwasu mlekowego. Być może już niedługo z ich pozytywnego wpływu będą mogli skorzystać ludzie. Na przykład dzięki jogurtom, w których będą żyły kultury zmodyfikowanych bakterii.


Aktualności

27.12.2016
Osiągnąłeś docelową wagę? Brawo!

Zgubienie zbędnych kilogramów nigdy nie jest prostym zadaniem, a Ty świetnie sobie z tym poradziłeś. Teraz powinieneś skoncentrować się na ustabilizowaniu i utrzymaniu osiągniętej masy ciała.

Strona 1 z 32  > >>